Cięcie brzozy – podpowiadamy jak to zrobić?

Brzoza to jedno z ulubionych drzew Polaków. Spotkamy ją w niemal każdym parku, skwerze, przy drogach. Nic dziwnego, trudno chyba o drugie tak wdzięczne drzewo- zachwycające pięknie wybarwioną korą oraz mnóstwem zwisających gałęzi, na których tańczą tysiące drobnych liści. Brzoza idealnie komponuje się z innymi gatunkami ogrodowych drzew i roślin, dlatego też bardzo często stosuje się ją w wielu krajobrazowych aranżacjach. W ogrodach które mamy przyjemność tworzyć i pielęgnować sadzimy i projektujemy brzozy szczepione nie osiągające tak dużych rozmiarów np. odmiany Dorenboos. Charakteryzuje się ona białą korą łuszcząca się.

Cięcie brzozy w ogrodach

Brzoza to drzewo zachwycające, a przy tym mało wymagające. To główne cechy brzóz, dzięki którym rosną one przy domach tak wielu z nas. Brzoza poradzi sobie nawet na mało dostatniej w składniki odżywcze glebie, piaszczystej i ubogiej. Wybierając miejsce dla brzozy trzeba wziąć pod uwagę, by było one albo słoneczne albo lekko zacienione. Drzewka dobrze jest sadzić wraz z początkiem jesieni, a więc od września do października. Młode drzewko podlewać należy przez około 2 do 3 lat- ograniczy to rozrost korzeni, które w innym przypadku bardzo by się wydłużały w poszukiwaniu wody. 

Brzoza to ogólna nazwa dla wielu gatunków tego drzewa. W naszych ogrodach, parkach i na skwerach najczęściej napotkamy na brzozy:

– brodawkowate- to wysokie drzewo, które może rosnąć nawet do 25 metrów, posiada jajowate liście, a młode przyrosty pokryte są swoistymi brodawkami, od których nazwę posiada cały gatunek,

– karłowate- to raczej krzew o niskiej wysokości (1- 1,5 metra), brzoza ta ma ciemne pędy o drobnych, trochę okrągłych liściach,

– omszone- jest nieco niższa od brzozy brodawkowatej i osiąga wysokość około 20 metrów; jej cechą charakterystyczną jest biała kora, która zdaje się wyglądać na omszoną, czyli jakby pokrytą zielonkawym mchem,

– brzozę niską- to raczej krzew, który dorasta do wysokości 2- 2,5 metra; ten gatunek brzozy bardzo silnie się rozgałęzia tworząc naprawdę ciekawe kształty; brzoza niska objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jak ciąć brzozę?

Brzozę, jak każde inne drzewo czy krzew, dobrze jest ciąć w celach pielęgnacyjnych oraz dla poprawy wyglądu rośliny. Drzewa te po ucięciu gałęzi “płaczą”- wypływa z nich sok, co niestety może osłabić roślinę. Warto więc ciąć brzozę po okresie tzw. pędzenia soków, a więc po tym jak wypuści już pierwsze wiosenne liście. Może to być robione nawet w czerwcu.  Inna szkoła radzi, by ciąć ją jeszcze zimą- w styczniu lub w lutym. Pamiętać jedynie należy, by robić to w dni bez mrozu.

Tnąc brzozę należy usunąć wszelkie suche i martwe pędy rośliny. Ale możemy także ciąć żywe przyrosty, by poprawić pokrój, czyli wygląd drzewa. W tym przypadku tniemy wszystko to, co jest wybujałe lub co wyrasta poza przyjęty przez nas kontur drzewa, jaki chcemy uformować. Do cięcia brzozy najlepiej użyć sekatora.  Wszystkie pędy ścinamy tuż nad rozgałęzieniem albo tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Cięcie brzozy powinno być ukośne, tak by najwyższe miejsce znajdowało się nad pąkiem. Tniemy takie gałęzie, które rosną zbyt nisko, krzyżują się, są odrostami korzeniowymi lub tzw. wilkami. Wilk to młody pęd drzewa, który wyrasta z grubszych jego gałęzi pionowo w górę. 

Zobacz nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook 

Jak odpowiednio wykonać cięcie traw w naszym ogrodzie?

Trawy ozdobne pojawiają się w coraz większej ilości ogrodów. Nic dziwnego – wiele z nich wprost urzeka swoim pokrojem, barwą, kwiatami. Aby ogród wyglądał pięknie przez cały rok, warto mieć na uwadze cięcie traw Lubliniec jest miejscem, gdzie ilość ogrodów przyprawia o zachwyt. Niektóre olbrzymie jak miskant olbrzymi, inne całkiem małe tworzące niewielkie, zwarte kępki dorastające do kilkudziesięciu centymetrów. Trawy ozdobne idealnie wpisują się w charakter nowoczesnych ogrodów, ale świetnie wyglądają także w naturalistycznych kompozycjach. Żeby trawy zachwycały z roku na rok, wymaga się, by odpowiednio je pielęgnować. Do pielęgnacji traw ozdobnych należy w dużej mierze ich przycinanie, którego należy podjąć się przed wiosną. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Kontynuuj czytanie →

Piękne i efektowne Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne, czyli takie, które rosną w pozycji pionowej, są jednym z najciekawszych obecnie rozwiązań na zieleń wokół Nas. Mogą nimi być zarówno zazielenione wieżowce, jakich coraz więcej na świecie czy w Europie (dla przykładu Bosco Verticale w Mediolanie) jak i piękne zielone ściany pokryte roślinnością . Tego typu ścian jest coraz więcej i w biurach, i w przestrzeniach mieszkalnych. W jakim miejscu można stworzyć takie ogrody wertykalne Katowice to miasto gdzie spotkasz je zarówno w częściach mieszkalnych jak i w biurowcach i na ulicach. Jakie rośliny wybrać i jak wygląda ich montaż?

Kontynuuj czytanie →

Trawy w ogrodzie – projekt zagospodarowania ogrodu.

Wymogiem tego ogrodu było ciekawie zaaranżowana zieleń wraz z miejscami do relaksu oraz osobą strefą zabaw dla dzieci. Wprowadzono również różnorodną zieleń, gdyż zagościły trawy w ogrodzie Rybnik to malownicza okolica, gdzie takich ogrodów, możemy spotkać wiele. Ogród okala dom jednorodzinny o nowoczesnej konstrukcji, dlatego też i on został zaprojektowany w sposób nowoczesny i ponadczasowy. Każdy ma tu swoją strefę, dorośli na tarasie i w specjalnie przygotowanym zakątku do relaksu wśród drzew i krzewów, a dzieci na specjalnie przygotowanej przestrzeni placu zabaw. Ogród nie jest duży, ale rozmieszone w nim zostały wszelkie wymagane elementy, dodatkowo uzupełnione ciekawymi roślinami i zróżnicowanym wyglądzie.

Kontynuuj czytanie →

Twój ogród w rękach profesjonalistów – dlaczego warto?

Posiadanie własnego skrawka zieleni czy dużego ogrodu to prawdziwe szczęście i powód do satysfakcji. Mało co wpływa tak korzystnie na funkcjonowanie człowieka jak przebywanie na łonie natury. Niezależnie czy jest to niewielki ogródek czy kilkuhektarowy park przy okazałej posiadłości warto zobaczyć jak będzie wyglądał Twój ogród w rękach profesjonalistów. Ogród, który będzie prawdziwie cieszył oko i ducha powinien być dobrze zaplanowany, by odpowiadał oczekiwaniom swoich właścicieli. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę projektując swój skrawek zielonej oazy?

Ogród w rękach profesjonalistów – współczesne pomysły architektów.

Współczesne ogrody stanowią dla nas jakoby przedłużenie powierzchni naszych salonów- spełniają taką samą funkcję, mają dawać relaks i ukojenie. Projektowane są w zgodzie ze stylem panującym w domu lub w mieszkaniu. Gdy budujemy nowy dom i urządzamy go, najczęściej na koniec zajmujemy się ogrodem- jest on zwieńczeniem wszystkiego, swoistą kropką nad i. Ale dobre zaprojektowanie ogrodu, niezależnie od tego jakie ma on rozmiary, wcale nie jest sprawą oczywistą i prostą. Warto więc pokusić się o powierzenie tego zadania profesjonalistom- architektom krajobrazu.

ogród w rękach profesjonalistów

Twój ogród w rękach profesjonalistów? To nic skomplikowanego.

Pierwszym krokiem będzie konsultacja z architektem polegająca na określeniu własnych wyobrażeń co do funkcji naszego ogrodu- jaki on ma być? Czy ma to być jedynie przestrzeń dekoracyjna czy może miejsce, w którym często będziesz przebywać ze swoimi dziećmi lub zwierzętami? Jakie rośliny preferujesz i jakie będą się nadawały do Twojej przestrzeni? Czy ma to być ogród, w którym chętnie będziesz spędzać czas na pielęgnowaniu go czy najprostsza forma zieleni o małych wymaganiach pielęgnacyjnych? To tylko kilka podstawowych kwestii do omówienia z profesjonalistą.

Architekt krajobrazu

Dobierze odpowiednie rośliny – drzewa, krzewy, rośliny rabatowe. Dobór odpowiednich gatunków zależy jest min. od ekspozycji ogrodu. Istotny jest także stylu w jakim ma być zaprojektowany, a także korzystne sąsiedztwo jednych roślin obok innych. Osoba projektująca ogrody zawodowo ma wiedzę o tym, jak ten ogród będzie wyglądał za 5 czy 10 lat. To także ważne, by odpowiednio rozlokować rośliny, by w przyszłości nie stanowiły dla siebie konkurencji chociażby w walce o światło. Aby nie dawały zbyt wiele cienia przestrzeni do wypoczynku na słońcu. Architekt także udzieli bezcennych porad odnośnie pielęgnacji danych gatunków, a także zaprojektuje inne elementy ogrodu. Architekt planuje także małą architekturę, chodniki i tajne przejścia, oświetlenie, a nawet basen czy boisko.

Tak jak w przypadku projektowania i urządzania pokoju – odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów zielonej przestrzeni może wizualnie ją powiększyć i osiągnąć wymarzone proporcja nawet niewielkiego ogródka. Idealny ogród to w końcu ogród, który współgra z otoczeniem- z najbliższym krajobrazem czy z bryłą domu- to także dość trudna kwestia do zaprojektowania, dlatego warto oddać ogród w ręce profesjonalisty

Korzyści z posiadania ogrodu

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać jak dobry wpływ na człowieka ma posiadanie swojego skrawka zieleni. Zieleń nas stymuluje, odprężą, odstresowuje, daje ukojenie, przebywanie w ogrodzie to jedna z przyjemniejszych form relaksu.

Sprawdź nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook

Pierwsze kwiaty wiosny

Niemal z samym początkiem nowego roku stajemy się już bardzo stęsknieni wiosny. Bardzo nieśmiało wypatrujemy pierwszych jej oznak. Pierwsze kwiaty wiosny cieszą każde oko, a te zaczynają się pojawiać, gdy tylko słońce zacznie mocniej ogrzewać ziemię. Co ma miejsce nawet już około połowy lutego. Przydomowe rabaty czy leśne, dzikie polany zaczynają kolejny rok życia, a i w nas wstępuje zupełnie nowa energia. Pojawienie się pierwszych bylin i roślin cebulowych to jasny komunikat: koniec zimowej szarzyzny!

Kontynuuj czytanie →

Łąki kwietne – jak założyć aby zachwycały?

Łąki kwietne to coraz częstszy sposób na zagospodarowanie trawników miejskich, ale i tych przydomowych. Cieszą całą feerią barw, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. To świetny pomysł na ogrodową aranżację w luźnym, cieszącym oko stylu. Jest to także zbawienna przestrzeń dla wielu owadów, w tym min. dla pszczół. Jak więc założyć taką łąkę i jak o nią dbać?

Łąki kwietne – od czego zacząć?

Łąki kwietne to estetyczny i niezwykle praktyczny sposób na trawnik. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, koszenia i podlewania jak np.trawa. A w zamian dają różnokolorowy kobierzec najróżniejszych gatunków kwiatów i roślin zielonych. W sklepach ogrodniczych kupić można gotowe mieszanki nasion na łąkę kwietną. Zakładanie łąki najlepiej rozpocząć na przełomie kwietnia oraz maja. Jeśli już mamy nasiona, pozostaje wybór miejsca, w którym zamierzamy wysiać łąkę. Zaleca się, aby to miejsce, było dość dobrze nasłonecznione. Najlepiej takie, które jest gdzieś na uboczu, na skraju naszego ogrodu. Dlatego? Aby po prostu – nie zadeptywać łąki. Gdy mamy już przygotowane podłoże, rozsypujemy nasiona równomiernie i tylko lekko wklepujemy je w glebę. Wiele nasion będzie potrzebowało słońca, by wykiełkować. Wysiane nasiona powinny być regularnie nawadniane w sytuacji braku opadów deszczu. Niedużym nakładem pracy, otrzymujemy łąki kwietne, Śląsk na swoim terenie posiada ich wiele. Co nadaje uroku tej okolicy.

Kontynuuj czytanie →

Projektowanie ogrodów.

Nasza firma zajmuje się kompleksowym projektowaniem ogrodów Bytom jest jednym z obszarów naszej działalności, gdzie mamy przyjemność tworzyć różnorodne koncepcje.

Nawet najwięksi fani nowoczesności, miłośnicy bardzo oszczędnych form, betonu, szkła i kamienia, mają w sobie tęsknotę za naturą. Z takiego też punktu wyjścia powstała niniejsza koncepcja ogrodowa. Zielona przestrzeń dopasowana do ultranowoczesnej bryły architektonicznej budynku. Założeniem było stworzyć ogród zarówno modny i pasujący charakterem do architektury, a jednocześnie taki, w którym dobrze się odpoczywa i na który miło się patrzy, w sposób dość zaskakujący i nieoczywisty.

Kontynuuj czytanie →