Pierwsze kwiaty wiosny

Pierwsze kwiaty wiosny

Niemal z samym początkiem nowego roku stajemy się już bardzo stęsknieni wiosny. Bardzo nieśmiało wypatrujemy pierwszych jej oznak. Pierwsze kwiaty wiosny cieszą każde oko, a te zaczynają się pojawiać, gdy tylko słońce zacznie mocniej ogrzewać ziemię. Co ma miejsce nawet już około połowy lutego. Przydomowe rabaty czy leśne, dzikie polany zaczynają kolejny rok życia, a i w nas wstępuje zupełnie nowa energia. Pojawienie się pierwszych bylin i roślin cebulowych to jasny komunikat: koniec zimowej szarzyzny!

Początek wiosny- jakie rośliny?

Trudno szukać osoby, która nie cieszy się na wiosnę. Ale czekają na nią nie tylko ludzie, lecz cały świat przyrody – rośliny i zwierzęta zdecydowanie też. Jednym z pierwszych kwiatów jakie decydują się na kwitnienie bardzo wczesną wiosną są śnieżyczki Elwesa. Niektórzy obserwują je nawet już w styczniu! Śnieżyczki te to kuzynki naszych rodzimych przebiśniegów. Są jednak trochę większe i wcześniejsze. Następne w kolejności są nasze rodzime przebiśnieg. Galanthus nivalis. Tworzą one całe kępy pięknych, drobnych białych kwiatków i coraz śmielej wystawiają swoje łebki w stronę słońca. Często we wczesnojesiennych rabatach i na trawnikach znajdziemy także towarzyszące przebiśniegom śnieżyce wiosenne – również białe, nieduże kwiatki o dzwonkowatym wyglądzie. Najwcześniejsze kwiaty to zazwyczaj kwiaty o białej barwie. Natomiast zaraz po nich następuje cała feeria kolorów i pojawiają się barwy żółci, niebieskiego, fioletu i złota.

Pierwsze kwiaty wiosny

Najbardziej, poza przebiśniegiem, kojarzy nam się z tym czasem oczywiście krokus, który występuje w przeróżnej kolorystyce- od bieli, przez fiolety z żółtymi słupkami w środku, aż po odcienie żółtego i pomarańczowego. Odpowiednio zadbane i rozsadzane cebule pozwalają na stworzenie z krokusów wokół domu prawdziwie imponującego kobierca z wielu barw. By móc cieszyć się takim wielobarwnym dywanem z krokusów, trzeba zapewnić im próchniczą ziemię o lekko kwaśnym odczynie oraz zadbać o ich nawożenie jesienią- dobrze to zrobić mieszankami fosforowymi i potasowymi już około dwóch tygodni po ich posadzeniu jesienią. 

pierwsze kwiaty wiosny

Okres wczesnowiosenny, a więc mniej więcej luty- marzec, kojarzy nam się także z pierwszymi tulipanami, żonkilami i hiacyntami. Hodowcy kwiatów oferują nam coraz bardziej wyszukane i okazałe odmiany, a w ogrodach pięknie prezentują się chociażby tulipany liliokształtne, wśród których wymienić można chociażby “Pretty Woman” czy “Marilyn”. Do najbardziej oryginalnych odmian tulipanów zaliczymy też tulipany strzępiaste (fryzowane), a wśród nich chociażby “Fancy Frills” i “Canasta”.

Pierwsze kwiaty wiosny

Pierwsze kwiaty wiosny -wygląd wczesnowiosennego ogrodu

By ogród cieszył nas swoim pięknem, warto dobrze go przemyśleć i zadbać o właściwe rozmieszczenie kompozycji. Kwiaty wczesnowiosenne powinno się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych oraz blisko ścian budynku, na rabatach prowadzących do domu- wszędzie tam, gdzie można bez problemu je podziwiać. Pierwsze wiosenne kwiaty bardzo korzystnie wyglądają na tle wiecznie zimozielonych roślin, takich chociażby jak irga płożąca, mahonia pospolita, różaneczniki czy juki. Jeżeli dopiero zakładamy swój ogród wczesnowiosenny, nie sadźmy cebul i bylin zbyt ciasno. Rośliny te tworzą bowiem cebulki przybyszowe, a więc z roku na rok krokusów czy przebiśniegów będzie nam przybywało, a kobierce z kwiatów będą coraz gęstsze. Skalniaki, pojemniki i donice, a nawet trawnik- w każdym z tych miejsc kwiaty wczesnej wiosny prezentują się znakomicie. 

wszystko dla ogrodu
Pierwsze kwiaty wiosny

Dowiedz się o Nas więcej: Zaglądnij >>tutaj<< oraz na Facebook

Dodaj komentarz