zielona ściana katowice

Piękne i efektowne Ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne, czyli takie, które rosną w pozycji pionowej, są jednym z najciekawszych obecnie rozwiązań na zieleń wokół Nas. Mogą nimi być zarówno zazielenione wieżowce, jakich coraz więcej na świecie czy w Europie (dla przykładu Bosco Verticale w Mediolanie) jak i piękne zielone ściany pokryte roślinnością . Tego typu ścian jest coraz więcej i w biurach, i w przestrzeniach mieszkalnych. W jakim miejscu można stworzyć takie ogrody wertykalne Katowice to miasto gdzie spotkasz je zarówno w częściach mieszkalnych jak i w biurowcach i na ulicach. Jakie rośliny wybrać i jak wygląda ich montaż?

zielona ściana ogrody wertykalne

Ogród wertykalny – jak go założyć?

Samodzielny montaż i zaprojektowanie ogrodu wertykalnego to wyzwanie dla każdego, kto ma choć trochę smykałki do majsterkowania. Wykonanie nie jest trudne, jednak musimy to zrobić w sposób przemyślany i staranny. Po pierwsze do przemyślenia mamy oczywiście wybór miejsca. Warto wybrać ścianę, na którą pada sporo światła. Odradzamy ściany w pomieszczeniach o ekspozycji północnej, lepiej wybrać pokój czy inną przestrzeń, do której wpada światło od południa lub od zachodu. Zielone, kaskadowe ogrody znajdą swoje zastosowanie dekoracyjne dosłownie wszędzie. W holach, w pokojach, na klatkach schodowych czy nawet w łazienkach. Zielone ściany dobrze wyglądają także w nowoczesnych, industrialnych lub modernistycznych aranżacjach. Ściana, na której zamierzamy stworzyć ogród wertykalny powinna być wytrzymała, gdyż będzie musiała przyjąć duże obciążenie. Wszelkie prowizoryczne ścianki działowe nie są odpowiednimi ścianami na stworzenie takiej zielonej dekoracji.

Gdy wybraliśmy już miejsce, pojawia się kolejna kwestia. Jak założyć ogród? Tutaj mamy dość sporą dowolność, gdyż na rynku znajdziemy co najmniej kilka metod na stworzenie takowej ściany. Najczęściej montuje się ją na specjalnej kratownicy. Mocuje się do niej moduły w postaci donic lub kieszeni z roślinami. Do wykonania kratownicy nadadzą się chociażby listewki drewniane. Powinny być one dość solidne. Bardzo ważną kwestią jest także zabezpieczenie ściany przed wilgocią. W tym celu między ścianą, a kratownicą powinno znaleźć się zabezpieczenie z warstwy ochronnej wykonanej z PCV. Na koniec montaż systemu nawadniającego i fertygacyjnego (fertygacja to sposób nawożenia roślin poprzez preparaty rozpuszczone w wodzie do nawadniania). 

Jakie rośliny wybrać? Ogrody wertykalne w Katowicach

Czy przypadkowo wybrana roślina, może być odpowiednia aby stworzyć ogrody wertykalne Katowice to miasto, gdzie biur ze ścianą roślin jest dość dużo. Stworzone są z różnego typu roślin. Lecz aby nie stwarzać sobie kłopotów związaną z pielęgnacją roślin, warto wybrać takie, które nie rozrastają się zbytnio – ani w części nadziemnej ani w systemie korzeniowym. Wszystko zależy także od powierzchni naszego ogrodu- jeżeli jest to zielona ściana w kuchni czy pokoju, wybierzmy nieduże rośliny jak skrzydłokwiaty, różne gatunki bluszczu, zielistki, maranty, figowce i filodendrony pnące, syngonium lub epipremnum złociste. Jeżeli więc zakładamy zieloną ścianę na dużej powierzchni w biurze (np. w recepcji hotelu), można z powodzeniem postarać się stworzyć bardzo okazałe ogrody wertykalne chociażby z wykorzystaniem monster o różnych odmianach. Ogólny efekt zależy od tego, jak stworzymy całość kompozycji. Dobrze jest wybierać rośliny o różnych odcieniach zieleni i o różnorodnych kształtach liści. Zestawienie ich w sąsiedztwie stworzy bardzo efektowną całość. 

Ciekawymi sposobami na zielone ściany w domu może być także ogródek ziołowy w kuchni. Stworzony według tych samych zasad, lub ściana z mchu. Montaż ściany z mchu nie jest wymagający, gdyż dostać możemy całe panele z mchem, które wystarczy jedynie przytwierdzić do ściany. Mech ten nie jest już jednak mchem żywym. Jest zbierany jako żywy, a następnie poddany zostaje obróbce, by wyglądał jak świeży. Ściany z mchu nie trzeba podlewać ani dbać o nią innymi sposobami, a cieszy oko równie bardzo jak ogród wertykalny z innych gatunków zielonych roślin.

Zobacz nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook 

Dodaj komentarz