Twój ogród w rękach profesjonalistów – dlaczego warto?

Posiadanie własnego skrawka zieleni czy dużego ogrodu to prawdziwe szczęście i powód do satysfakcji. Mało co wpływa tak korzystnie na funkcjonowanie człowieka jak przebywanie na łonie natury. Niezależnie czy jest to niewielki ogródek czy kilkuhektarowy park przy okazałej posiadłości warto zobaczyć jak będzie wyglądał Twój ogród w rękach profesjonalistów. Ogród, który będzie prawdziwie cieszył oko i ducha powinien być dobrze zaplanowany, by odpowiadał oczekiwaniom swoich właścicieli. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę projektując swój skrawek zielonej oazy?

Ogród w rękach profesjonalistów – współczesne pomysły architektów.

Współczesne ogrody stanowią dla nas jakoby przedłużenie powierzchni naszych salonów- spełniają taką samą funkcję, mają dawać relaks i ukojenie. Projektowane są w zgodzie ze stylem panującym w domu lub w mieszkaniu. Gdy budujemy nowy dom i urządzamy go, najczęściej na koniec zajmujemy się ogrodem- jest on zwieńczeniem wszystkiego, swoistą kropką nad i. Ale dobre zaprojektowanie ogrodu, niezależnie od tego jakie ma on rozmiary, wcale nie jest sprawą oczywistą i prostą. Warto więc pokusić się o powierzenie tego zadania profesjonalistom- architektom krajobrazu.

ogród w rękach profesjonalistów

Twój ogród w rękach profesjonalistów? To nic skomplikowanego.

Pierwszym krokiem będzie konsultacja z architektem polegająca na określeniu własnych wyobrażeń co do funkcji naszego ogrodu- jaki on ma być? Czy ma to być jedynie przestrzeń dekoracyjna czy może miejsce, w którym często będziesz przebywać ze swoimi dziećmi lub zwierzętami? Jakie rośliny preferujesz i jakie będą się nadawały do Twojej przestrzeni? Czy ma to być ogród, w którym chętnie będziesz spędzać czas na pielęgnowaniu go czy najprostsza forma zieleni o małych wymaganiach pielęgnacyjnych? To tylko kilka podstawowych kwestii do omówienia z profesjonalistą.

Architekt krajobrazu

Dobierze odpowiednie rośliny – drzewa, krzewy, rośliny rabatowe. Dobór odpowiednich gatunków zależy jest min. od ekspozycji ogrodu. Istotny jest także stylu w jakim ma być zaprojektowany, a także korzystne sąsiedztwo jednych roślin obok innych. Osoba projektująca ogrody zawodowo ma wiedzę o tym, jak ten ogród będzie wyglądał za 5 czy 10 lat. To także ważne, by odpowiednio rozlokować rośliny, by w przyszłości nie stanowiły dla siebie konkurencji chociażby w walce o światło. Aby nie dawały zbyt wiele cienia przestrzeni do wypoczynku na słońcu. Architekt także udzieli bezcennych porad odnośnie pielęgnacji danych gatunków, a także zaprojektuje inne elementy ogrodu. Architekt planuje także małą architekturę, chodniki i tajne przejścia, oświetlenie, a nawet basen czy boisko.

Tak jak w przypadku projektowania i urządzania pokoju – odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów zielonej przestrzeni może wizualnie ją powiększyć i osiągnąć wymarzone proporcja nawet niewielkiego ogródka. Idealny ogród to w końcu ogród, który współgra z otoczeniem- z najbliższym krajobrazem czy z bryłą domu- to także dość trudna kwestia do zaprojektowania, dlatego warto oddać ogród w ręce profesjonalisty

Korzyści z posiadania ogrodu

Raczej nikogo nie trzeba przekonywać jak dobry wpływ na człowieka ma posiadanie swojego skrawka zieleni. Zieleń nas stymuluje, odprężą, odstresowuje, daje ukojenie, przebywanie w ogrodzie to jedna z przyjemniejszych form relaksu.

Sprawdź nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook

Dodaj komentarz