Łąki kwietne – jak założyć aby zachwycały?

Łąki kwietne to coraz częstszy sposób na zagospodarowanie trawników miejskich, ale i tych przydomowych. Cieszą całą feerią barw, a przy tym są łatwe w pielęgnacji. To świetny pomysł na ogrodową aranżację w luźnym, cieszącym oko stylu. Jest to także zbawienna przestrzeń dla wielu owadów, w tym min. dla pszczół. Jak więc założyć taką łąkę i jak o nią dbać?

Łąki kwietne – od czego zacząć?

Łąki kwietne to estetyczny i niezwykle praktyczny sposób na trawnik. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, koszenia i podlewania jak np.trawa. A w zamian dają różnokolorowy kobierzec najróżniejszych gatunków kwiatów i roślin zielonych. W sklepach ogrodniczych kupić można gotowe mieszanki nasion na łąkę kwietną. Zakładanie łąki najlepiej rozpocząć na przełomie kwietnia oraz maja. Jeśli już mamy nasiona, pozostaje wybór miejsca, w którym zamierzamy wysiać łąkę. Zaleca się, aby to miejsce, było dość dobrze nasłonecznione. Najlepiej takie, które jest gdzieś na uboczu, na skraju naszego ogrodu. Dlatego? Aby po prostu – nie zadeptywać łąki. Gdy mamy już przygotowane podłoże, rozsypujemy nasiona równomiernie i tylko lekko wklepujemy je w glebę. Wiele nasion będzie potrzebowało słońca, by wykiełkować. Wysiane nasiona powinny być regularnie nawadniane w sytuacji braku opadów deszczu. Niedużym nakładem pracy, otrzymujemy łąki kwietne, Śląsk na swoim terenie posiada ich wiele. Co nadaje uroku tej okolicy.

Jakie warunki mamy w ogrodzie?

Zakładając łąkę w swoim ogrodzie ocenić należy, jakie warunki w nim panują.  Nasłonecznienie, wilgotność, ogólny charakter miejsca i pod tym kątem wybrać odpowiednie mieszanki kwiatów oraz roślin. Dla przykładu na łąkach, gdzie jest sucho będą występowały takie gatunki jak gipsówka, lebiodka pospolita, goździk piaskowy i kropkowany, rogownica polna, macierzanka, szałwia łąkowa, dzwonek okrągłolistny oraz rozpierzchły. Łąki wilgotne są dobrym podłożem do wzrostu takich gatunków jak koniczyna białoróżowa, bodziszek łąkowy, niezapominajka błotna, mięta polna, wiązówka błotna, rzeżucha łąkowa, złocień właściwy czy żywokost lekarski. Łąki świeże, czyli ani nie suche, ani nie wilgotne to idealna przestrzeń zielona do wzrostu takich roślin jak koniczyna biała i czerwona, chaber łąkowy, mak polny, łubin, krwawnik, wiesiołek czworokątny, złocień właściwy czy nachyłek lancetowaty.

Łąki kwietne Śląsk

Jeżeli dobierzemy odpowiednio rośliny na łąkę kwietną do warunków panujących w naszym ogrodzie, tego typu łąka nie będzie wymagała ani podlewania, ani nawożenia. Wymaga tylko koszenia, . Jeżeli ma być piękna wiosną, kosimy ją pod koniec czerwca, gdy przekwitną już wiosenne kwiaty i następnie co jakiś czas, aż do jesieni. Letnią łąkę kosić należy maksymalnie do połowy czerwca – pamiętać trzeba, że nie krócej niż na 10 centymetrów. Jeżeli mamy łąkę suchą, nie kośmy jej wcześniej niż dopiero pod koniec września. Zaleca się, pozostawienie skoszonych roślin przez pewien czas bez zbierania, a następnie zgrabienie ich ręcznie, aby umożliwić nasionom rozsypanie się i późniejsze skiełkowanie.

Plusy posiadania łąki kwietnej w ogrodzie

Jak już zostało nakreślone, łąka kwietna nie daje nam dużych wymagań co do pielęgnacji. Jeżeli więc mamy ograniczony czas na zajmowanie się ogrodem, postawmy na założenie łąki kwietnej. Nawet na części trawnika będzie wyglądać zachwycająco. Łąki kwietne, także te zakładane w miastach, to bezcenna przestrzeń, jaką możemy stworzyć. Mieszka w niej wiele gatunków pszczół, motyli, chrząszczy, a nawet jaszczurek czy ptaków. W sklepach ogrodniczych można znaleźć także takie mieszanki nasion na łąkę, które zawierają kwiaty charakteryzujące się zwiększoną produkcją pyłku i nektaru. Miododajna łąka kwietna zapewnia pszczołom dostęp do różnorodnego pokarmu przez cały sezon. Chcąc jeszcze bardziej urozmaicić swój ogród, można w pobliżu łąki ustawić kilka domków dla owadów. Domki można kupić lub wykonać samemu. Taka przestrzeń to prawdziwie sielska oaza, na która miło się patrzy, nawet gdy nie jest duża.

Łąki kwietne Śląsk
Łąki kwietne Śląsk

Chcesz zasięgnąć porady specjalisty? Zapraszamy!, Roślinność to nasza codzienność, zakładamy także łąki kwietne Śląsk, a konkretnie, Katowice, Gliwice, Zabrze, a także Chorzów i Mikołów – to rejon w którym działamy. Zgłoś się do Nas.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o Nas więcej zapraszamy >>tutaj<< oraz na Facebook