cięcie traw lubliniec

Jak odpowiednio wykonać cięcie traw w naszym ogrodzie?

Trawy ozdobne pojawiają się w coraz większej ilości ogrodów. Nic dziwnego – wiele z nich wprost urzeka swoim pokrojem, barwą, kwiatami. Aby ogród wyglądał pięknie przez cały rok, warto mieć na uwadze cięcie traw Lubliniec jest miejscem, gdzie ilość ogrodów przyprawia o zachwyt. Niektóre olbrzymie jak miskant olbrzymi, inne całkiem małe tworzące niewielkie, zwarte kępki dorastające do kilkudziesięciu centymetrów. Trawy ozdobne idealnie wpisują się w charakter nowoczesnych ogrodów, ale świetnie wyglądają także w naturalistycznych kompozycjach. Żeby trawy zachwycały z roku na rok, wymaga się, by odpowiednio je pielęgnować. Do pielęgnacji traw ozdobnych należy w dużej mierze ich przycinanie, którego należy podjąć się przed wiosną. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Cięcie traw jak to robić i dlaczego jest to ważne?

Gdy kończy się zima, to najlepszy czas, by wziąć się na poważne prace pielęgnacyjne i porządkowe w ogrodzie. Koniec zimy to też odpowiedni moment na przycinanie traw. Trawy dzięki przycinaniu zostają przede wszystkim odświeżone, wzmocniony zostaje ich pokrój, czyli wygląd (wielkość, kształt i barwa), a trawa nie zaczyna się nadto rozkrzewiać, co w przypadku wielu gatunków wyglądałoby niezbyt atrakcyjnie. 

Trawy ozdobne są w większości roślinami nie zimozielonymi, a więc nie mają przez zimę zielonego wybarwienia, wręcz przeciwnie – stają się bezowe lub słomkowe i zasychają. Wyschnięte liście traw nie odzyskają już wyglądu sprzed okresu jesienno – zimowego, dlatego właśnie należy je usunąć, by zrobić miejsce na świeże kępy. 

Chcąc ścinać trawę należy pamiętać o dwóch kwestiach związanych z terminem tych prac. Przycinania nie można zacząć zbyt późno – np. w czasie, gdy z ziemi wyrosły już nowe źdźbła. To prosty sposób do ich uszkodzenia. Ale nie zaleca się cięcia zbyt wcześnie- jeżeli zima się przedłuża, a prognozy sugerują jeszcze wystąpienie mrozów, zaczekajmy. Uschnięte źdźbła chronią całą zimę bryłę korzeniową przed mrozem. 

Cięcie traw – kiedy wykonać?

Do cięcia traw najlepiej użyć sekatora bądź nożyc szpalerowych. Duże i bardzo duże okazy traw wymagać będą cięcia przy pomocy sprzętu mechanicznego. Narzędzie trzeba dobrać do gatunków traw jakie posiadamy w ogrodzie. Jedne trawy są grubsze, inne delikatniejsze, niemniej zawsze powinno to być narzędzie dość ostre. Trzeba mieć na względzie, iż nie każda trawa ozdobna wymaga cięcia- przed rozpoczęciem prac tego typu warto rozeznać się jaki dokładnie gatunek posiadamy. Co roku ciąć należy np. trawę pampasową, trzcinnik, proso rózgowate, molinię a takżę imperatę, miskant i rozplenia. Wymienione gatunki i wiele innych, przycinamy około 10 centymetrów nad ziemią. Nie powinno robić się tego zbyt nisko, by nie uszkodzić nowych pędów, które już się rozwijają. Jeżeli mamy w ogrodzie starsze okazy, bardzo duże i rozrośnięte, można je ciąć nawet około 20- 25 centymetrów nad ziemią. 

Trawy zimozielone nie wymagają wczesnowiosennego przycinania. Takie gatunki jak chociażby kostrzewa sina wymagają jedynie przycięcia uschniętych czubków lub wyczesania trawy z martwych, wyschniętych liści. Tak samo postępuje się z bylinami trawopodobnymi, które nie zasychają na okres zimy.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Wczesnowiosenny ogród można także powoli ubogacać nowymi gatunkami traw ozdobnych. Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniego stanowiska dla danego gatunku trawy. Trawy pampasowe czy miskant chiński wymagają stanowisk dobrze nasłonecznionych o lekkich, przepuszczalnych glebach. Większość traw lubi takie właśnie warunki i bardzo słabo rośnie np. w miejscach zacienionych. Dla traw ozdobnych warto wybierać także miejsca osłonięte od wiatru i ciepłe, gdyż wiele gatunków nie jest całkowicie odporna na działanie mrozu. Trawy to świetny sposób na ogród, którego nie trzeba zbytnio pielęgnować. Wymagają jedynie podlewania w czasie przedłużającego się braku opadów. W większość trawy ozdobne są bardzo odporne na działanie chorób i szkodników. 

Zobacz nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook