cięcie brzozy

Cięcie brzozy – podpowiadamy jak to zrobić?

Brzoza to jedno z ulubionych drzew Polaków. Spotkamy ją w niemal każdym parku, skwerze, przy drogach. Nic dziwnego, trudno chyba o drugie tak wdzięczne drzewo- zachwycające pięknie wybarwioną korą oraz mnóstwem zwisających gałęzi, na których tańczą tysiące drobnych liści. Brzoza idealnie komponuje się z innymi gatunkami ogrodowych drzew i roślin, dlatego też bardzo często stosuje się ją w wielu krajobrazowych aranżacjach. W ogrodach które mamy przyjemność tworzyć i pielęgnować sadzimy i projektujemy brzozy szczepione nie osiągające tak dużych rozmiarów np. odmiany Dorenboos. Charakteryzuje się ona białą korą łuszcząca się.

Cięcie brzozy w ogrodach

Brzoza to drzewo zachwycające, a przy tym mało wymagające. To główne cechy brzóz, dzięki którym rosną one przy domach tak wielu z nas. Brzoza poradzi sobie nawet na mało dostatniej w składniki odżywcze glebie, piaszczystej i ubogiej. Wybierając miejsce dla brzozy trzeba wziąć pod uwagę, by było one albo słoneczne albo lekko zacienione. Drzewka dobrze jest sadzić wraz z początkiem jesieni, a więc od września do października. Młode drzewko podlewać należy przez około 2 do 3 lat- ograniczy to rozrost korzeni, które w innym przypadku bardzo by się wydłużały w poszukiwaniu wody. 

Brzoza to ogólna nazwa dla wielu gatunków tego drzewa. W naszych ogrodach, parkach i na skwerach najczęściej napotkamy na brzozy:

– brodawkowate- to wysokie drzewo, które może rosnąć nawet do 25 metrów, posiada jajowate liście, a młode przyrosty pokryte są swoistymi brodawkami, od których nazwę posiada cały gatunek,

– karłowate- to raczej krzew o niskiej wysokości (1- 1,5 metra), brzoza ta ma ciemne pędy o drobnych, trochę okrągłych liściach,

– omszone- jest nieco niższa od brzozy brodawkowatej i osiąga wysokość około 20 metrów; jej cechą charakterystyczną jest biała kora, która zdaje się wyglądać na omszoną, czyli jakby pokrytą zielonkawym mchem,

– brzozę niską- to raczej krzew, który dorasta do wysokości 2- 2,5 metra; ten gatunek brzozy bardzo silnie się rozgałęzia tworząc naprawdę ciekawe kształty; brzoza niska objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Jak ciąć brzozę?

Brzozę, jak każde inne drzewo czy krzew, dobrze jest ciąć w celach pielęgnacyjnych oraz dla poprawy wyglądu rośliny. Drzewa te po ucięciu gałęzi “płaczą”- wypływa z nich sok, co niestety może osłabić roślinę. Warto więc ciąć brzozę po okresie tzw. pędzenia soków, a więc po tym jak wypuści już pierwsze wiosenne liście. Może to być robione nawet w czerwcu.  Inna szkoła radzi, by ciąć ją jeszcze zimą- w styczniu lub w lutym. Pamiętać jedynie należy, by robić to w dni bez mrozu.

Tnąc brzozę należy usunąć wszelkie suche i martwe pędy rośliny. Ale możemy także ciąć żywe przyrosty, by poprawić pokrój, czyli wygląd drzewa. W tym przypadku tniemy wszystko to, co jest wybujałe lub co wyrasta poza przyjęty przez nas kontur drzewa, jaki chcemy uformować. Do cięcia brzozy najlepiej użyć sekatora.  Wszystkie pędy ścinamy tuż nad rozgałęzieniem albo tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Cięcie brzozy powinno być ukośne, tak by najwyższe miejsce znajdowało się nad pąkiem. Tniemy takie gałęzie, które rosną zbyt nisko, krzyżują się, są odrostami korzeniowymi lub tzw. wilkami. Wilk to młody pęd drzewa, który wyrasta z grubszych jego gałęzi pionowo w górę. 

Zobacz nasze realizacje >>tutaj<< oraz na Facebook 

Dodaj komentarz