Szukasz
tańszych
rozwiązań?
mobile menu

Blog

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne zawsze wygląda pięknie i uatrakcyjnia teren. Wśród pięknych kwiatów cieszy oko właściciela. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna, jednak trzeba poświęcić na to czas i dokładnie zaplanować budowę. Zgodnie z Ustawą o Prawie Budowlanym (art.30. ust. 1), budując oczko wodne o powierzchni do 30 mkw, nie trzeba występować o pozwolenie na budowę. Jeżeli powierzchnia planowanego oczka będzie większa niż 30 mkw, należy uzyskać pozwolenie na budowę składając stosowne dokumenty, jak opis inwestycji, planowany termin realizacji, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością a także cztery egzemplarze projektu oczka wodnego, które musi sporządzić osoba, posiadająca uprawnienia budowlane.

Lawenda – kiedy sadzić i jak uprawiać?

Lawenda ma bardzo długą historię. Nazwa rośliny prawdopodobnie wzięła się od łacińskiego wyrazu „lavandula”, które oznaczało „myć się”. Już w starożytności używano lawendy do aromatyzowania kąpieli – stąd zapewne wzięła się jej nazwa. Od dawna także znane są jej korzystne właściwości lecznicze. Jeżeli chodzi o ogród, lawenda spełnia funkcję dekoracyjną – cieszy oko wyróżniając się wśród innych kwiatów.

Czas na meble ogrodowe!

Kiedy rozpocznie się sezon, będziemy mieli tyle prac do wykonania w naszych ogrodach, że na zakup akcesoriów może zabraknąć czasu. Jeśli planujesz kupno mebli ogrodowych, proponujemy rozważyć je już teraz, by później, gdy nadejdą ciepłe dni, móc od razu wygodnie usadowić się w cienistym zakątku.  

Zwalczanie chorób roślin i szkodników zimą

Pierwsze zabiegi ochrony przed chorobami i szkodnikami możemy przeprowadzić już w drugiej połowie lutego. Pora zatem zacząć myśleć o nich już teraz. Przed jakimi problemami możemy chronić rośliny w tym okresie? Jakie opryski przeprowadzamy w lutym?

Luty w ogrodzie

Na swój sposób, mroźny luty jest dla roślin dobrym okresem. W naszej strefie klimatycznej są one w tym czasie nastawione na zimowy wypoczynek. Część z nich potrzebuje mrozu, aby wykiełkować. Dla ogrodnika miesiąc ten również jest okresem mniej wytężonych prac, są jednak obowiązki, których musimy dopilnować. Nie wolno zaniedbać prac porządkowych i zabezpieczających. W styczniu wykonuje się też niektóre zabiegi pielęgnacyjne.

Przygotowujemy system nawadniania do zimy

Za nami już pierwsze chłodne dni, ale prawdziwe mrozy nadejdą zapewne niebawem. Jeśli jeszcze nie przygotowałeś systemu nawadniania na ten okres, to ostatni dzwonek. Wykonaj kilka prostych podstawowych czynności, byś na wiosnę mógł bez problemu zacząć go znów używać.

Co zrobić z liśćmi opadającymi z drzew?

Liście opadające z drzew stają się jesienią niemałym problemem dla wielu z nas. Trzeba regularnie je sprzątać, by nie zaśmiecały naszego ogrodu i nie pogarszały warunków bytowania roślin. Odwiecznie zadajemy sobie pytanie, co zrobić z opadłymi liśćmi i jak je utylizować. Nie w każdym przypadku możemy je spalić, możemy jednak dobrze je wykorzystać i wcale nie musimy się ich pozbywać.

Przygotowujemy ogród na nadejście zimy

Gdy za oknami robi się coraz bardziej szaro i coraz chłodniej, nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji. Do nadejścia zimy zostało jeszcze trochę czasu i teraz jest najlepszy moment, by przygotować nasz zielony zakątek na te najchłodniejsze dni w roku. Jakie prace warto wykonać jesienią? O czym nie wolno nam zapomnieć?

Jak się sadzi wrzosowisko

Jesienią bardzo piękną i efektowną częścią naszego ogrodu może stać się wrzosowisko. Aby wrzosy zachwyciły nas wspaniałym wyglądem, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia i uprawy?

Byliny jesienne w ogrodach

Byliny jesienne są idealne na rabatę kwiatową, która będzie kwitła aż do przymrozków. Najlepiej komponują się z różnymi trawami ozdobnymi, które w tym okresie bardzo często są pokryte szronem. Kwiaty tych wieloletnich roślin są bardzo ciepłych, jesiennych kolorów – czerwone, żółte, pomarańczowe. Niektóre z nich można spotkać z dodatkiem fioletu, a także błękitu. Byliny jesienne najlepiej sadzić wiosną, wtedy dobrze się rozrastają i pięknie zakwitają, a co za tym idzie, przedłużą one sezon w naszym ogrodzie.  

Dynie ozdobne czyli oryginalna dekoracja prosto z ogrodu

Dynie ozdobne nie nadają się do jedzenia, jednak są coraz bardziej popularne ze względu na ciekawy kształt i nietypowe kolory. Ich odmiany nie są jedynie pomarańczowe, można spotkać białe, zielone, żółte, a nawet wielokolorowe. Swą atrakcyjność zawdzięczają nietypowym naroślom i wypustkom, a także owocom w prążki, czy też paski.  

Pielęgnacja ogrodu podczas upałów

Kiedy za oknami upalna aura, rośliny męczą się tak jak ludzie – jeśli nie bardziej. Do życia potrzebują przede wszystkim wody, a także odpowiedniej ilości słońca – w zależności od gatunku. Ilości, która pozwoli prawidłowo rosnąc, ale nie spali liści i nie wysuszy gleby. Gdy za oknami gorące letnie słońce, powinniśmy pomóc naszym roślinom, odpowiednio je pielęgnując.

Sposoby na brązowienie igieł

Bardzo często rośliny iglaste w naszym ogrodzie są atakowane przez różne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój. Brązowienie iglaków to jedne z wielu takich chorób.

Przyczyną może być niedobór składników mineralnych. Sadząc rośliny iglaste w naszym ogrodzie, musimy zadbać o odpowiednie podłoże. W przypadku gleb jałowych możemy w bardzo krótkim czasie zauważyć zmiany w ubarwieniu naszych roślin. Najlepszymi nawozami są te, które zawierają magnez. Nawozy z dużą ilością azotu mogą szkodzić iglakom.  

Byliny letnie na ogrodowe rabaty

Lato to okres, kiedy jedną z najpilniejszych potrzeb jest wypoczynek na łonie natury. Przestaje nam wystarczać zadbana zieleń, a oczekujemy mnogości świeżych barw i zapachów oraz niepowtarzalnego klimatu do odpoczynku. Odpowiednio dobierając rośliny, możemy zmienić nasz letni ogród w przestrzeń wypełnioną kolorem.  

Sposób na ślimaki

Ślimaki są bardzo wrażliwe i unikają ostrych czy szorstkich powierzchni. Dlatego między donicami warto usypać ścieżki z grysu. Zniechęci to niechcianego żarłoka i uchroni Wasze rośliny.

To tylko jednak z wielu prostych i skutecznych metod. Jakie są inne sposoby na to, by pozbyć się szkodników z naszego ogrodu?

Środki ochrony roślin

Odpowiednio wykonane nawożenie wiosną ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję roślin ogrodowych, a także na jakość i wielkość plonu w sadzie i ogrodzie warzywnym.

Ogromnego znaczenia nabiera dostarczenie w tym okresie azotu. Azot to nie jedyny pierwiastek potrzebny roślinom na początku okresu wegetacji. Zapraszamy do Centrum Ogrodniczego, gdzie dowiedzą się Państwo, jak wykonać nawożenie roślin wiosną, jakie nawozy stosuje się wiosną i jak je właściwie dawkować.

Dołącz do nas

Jesteśmy dostępni na:

Napisz do nas

Masz pytanie? Skorzystaj z formularza

Niepoprawie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!
Skontaktuj się nami

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Zbrosławice ul.Wolności 110

Telefon 696 240 240696 240 240

Telefon 32 750 13 2032 750 13 20

Wszelkie Prawa Zastrzeżone. © Ogrody Drama 2015